Behawiorysta- hit literacki i nowy serial TVN

O czym opowiada książka Behawiorysta?

Behawiorysta książka to jedno z najpopularniejszych dzieł literackich autorstwa Remigiusza Mroza, w której głównym bohaterem jest prokurator Gerard Erling, a jego przeciwnikiem jest niebezpieczny przestępcza Horst Zeiger. Od samego początku motywem przewodnikiem tej książki jest Dylemat Wagonika, w którym poddaje on obserwujących jego morderstwa za pośrednictwem portali społecznościowych. Dylemat ten przejawia się praktycznie przez cały utwór. Sam prokurator jest prawdziwym mistrzem w kwestii ludzkiego behawioryzmu, znakomicie interpretując tajniki ludzkiej psychiki. 

Pewnego dnia, Zeiger barykaduje się w przedszkolu i grozi, że wymorduje wszystkich tam obecnych. W ostateczności jednak zabija tylko wychowawczynię przedszkola, a następnie rozpoczyna tajemniczą i niebezpieczną grę z prokuratorem Erlingiem. Po dłuższym czasie Dylemat Wagonika dotyka nie tylko samego prokuratora, ale również jego najbliższą rodzinę. Mróz w swoim stylu trzyma swoich czytelników w napięciu do samego końca i nie pozwala oderwać wzroku od lektury. 

Ekranizacja serialowa TVN

Na początku 2022 roku stacja Player zdecydowała się na ekranizację w formie serialu tej popularności powieści Mroza. W roli głównej Prokuratora Edlinga wystąpił doświadczony i utytułowany aktor Robert Więckiewicz,  znany przede wszystkim z filmów Wojciecha Smarzowskiego Pod Mocnym Aniołem, Wesele i Kler. Z kolei w roli Zeigera wystąpił niedoświadczony do tej pory aktor Krystian Pesta, dla którego to była pierwsza rola na małym ekranie. W pozostałych rolach wystąpili również Katarzyna Dąbrowska, Mirosław Haniszewski, Maria Sobocińska oraz Rafał Zawierucha. Serial doczekał się ośmiu odcinków w pierwszej transzy i jak do tej pory dalej nie wiadomo czy powstaną kolejne odcinki. 

Wśród opinii recenzentów panują przeważnie mieszane uczucia. Jedni pozytywnie odbierają casting aktorski na dwie główne role, drudzy jedni podkreślają bardzo karykaturalne dialogi oraz przesadzoną ilość wulgaryzmów. Co ciekawe, między matką i córką w serialu jest 10 lat różnicy.